Refinancování Hypotéky

Zvyšující se úroky? Snížení vysokých splátek? Získání výhodnějšího produktu?

3 důvody proč klienti přemýšlí o refinancování

1. Zvyšující se úrok:

Po dobu fixace je úrok neměnný a klient se tak nemusí obávat změny ve splátce, po vypršení fixace se ale už nelze na smluvené podmínky úvěru spoléhat.

2. Snížení vysokých splátek

Druhým důvodem, kvůli kterému lidé uvažují o refinancování jsou vysoké splátky. Při podpisu smlouvy je finanční situace mnohdy zcela odlišná od té na konci fixace. Hypoteční úvěr je dlouhodobý úvěrový produkt se splatností až na 30let.

Občas stačí, aby do života vstoupila změna práce a tím i Vašich příjmů, přírůstek do rodiny, nečekané výdaje nebo například zdravotní komplikace, a domácí rozpočet je rázem někde jinde.

Je proto vhodné udělat revizi (nový propočet) stávajících hypotečních/úvěrových produktů a vyjednat si takové podmínky, které Vám budou vyhovovat a neohrozí tak možnost budoucího splácení.

Takovým situacím je třeba předcházet a dostatečně dopředu se na ně připravit.

V rámci refinancování dojde ke snížení měsíční splátky, což má za následek zejména výhodnější úroková sazba nebo prodloužení doby splatnosti.

3. Zisk výhodnějšího produktu

Někteří klienti neřeší výši úroku a ani nijak nepociťují finanční kolísání příjmů, kvůli kterým by museli a chtěli řešit refinancování.

K refinancování se uchylují z jiných důvodů, např.:

  • hledají výhodnější produkt (podmínky původní hypotéky je omezoval v rámci pojištění, pronájmu nemovitosti zastavené nemovitosti a jiné.)
  • nespokojenost se servisem a jednáním banky v urgentních záležitostech
  • konkurence nabízí lepší doplňkové služby (běžný účet zdarma, levnější pojištění)

 

Jak to tedy funguje?

 

Před koncem období fixace Vám stávající banka nabídne nové podmínky vč. úrokové sazby pro další období fixace. Ke konci starého období máte možnost bez pokuty ze strany banky hypotéku refinancovat – tj. nahradit současnou hypotéku novou hypotékou od jiné banky, která nabídne lepší podmínky a zejména výhodnější úrokovou sazbu.

V dnešní době je možné hypotéku refinancovat i několik let před vypršením fixace. Důvodem toho zpravidla bývá vývoj úrokových sazeb na trhu. A Vy tím můžete dosáhnout výhodnější úrokové sazby, než jakou Vám banky budou v budoucnu nabízet.

Klient díky refinancování získá nový hypoteční úvěr s výhodnějšími podmínkami, kde si dle nabídky nové banky může například prodloužit dobu splácení, odložit některé měsíční splátky, mimořádně splatit část úvěru i v období fixace úrokové sazby apod. Hlavním důvodem refinancování je výhodnější nabídka úrokové sazby, díky které můžete ušetřit na měsíčních splátkách.

Pokud by Vás zajímalo více informací nebo Vám mohu v něčem poradit neváhejte mě kontaktovat.