3 tipy co dělat, když hypoteční úvěr nebude stačit?

Skoro každý, kdo si chce v dnešní době pořídit nové bydlení, musí sáhnout hlouběji do kapsy. Problémovým faktorem není pouze rostoucí zájem o nemovitosti, cestu za vlastním bydlením lidem komplikuje i zvyšování cen za stavební materiál. Tyto komplikace v podobě navýšení rozpočtu potkávají/potkají aktuálně všechny, kteří mají nemovitost ve výstavbě nebo se na výstavbu právě chystají.
Zpět

Proč nedostatek stavebního materiálu zdražuje výstavbu?

Důvodem neustále se zvyšujících cen za stavební materiály má na svědomí jejich nedostatek a špatná dostupnost. Například u dřeva, plastu, kovů a izolačních materiálů, je čekací lhůta dodání někdy v řádech měsíců. Dle odborníků se tato situace nezlepší a podobně by to mělo vypadat i v příštím roce. Stavební firmy zase hlásí růst cen oceli a izolačních materiálů meziročně až o 100 %, a u dřeva ještě více. Díky rostoucí poptávce se samozřejmě zvyšují ceny i u samotných stavebních prací a řemesel.

Důsledkem tohoto zdražování může být i přímo COVID-19. Opatření proti šíření koronaviru, které uzavřelo hranice státu, utlumilo v některých případech i přerušilo výrobu, má za důsledek narušení standardního dodavatelsko-odběratelského řetězce. Navíc některé výrobní provozy mají nedostatek pracovníků, což je dalším faktorem, který stojí za růstem cen.

Rozpočet nestačí?

Materiály zdražují rychle a moc! To má za následek, že rozpočet na stavbu vytvořený na začátku roku, je aktuálně výrazně podhodnocený a plánovanou výstavbu není možné za tu cenu realizovat. Tato komplikace může citelně zasáhnout lidi, kteří si staví vlastní bydlení a mají již schválené hypoteční úvěry.  Zdražení materiálů i o 5 % při výstavbě znamená statisíce korun navíc.

3 TIPY

Pokud nemáte dostatek vlastních prostředků, které pokryjí i celkové navýšení ceny, máte možnost celkový investiční záměr a tím i finální cenu financovat následujícím způsobem.

  • Přefinancováním stávajícího hypotečního úvěru – tak, aby byl pouze jeden úvěr
  • Další hypoteční úvěr – u stávající banky, kde máte první na výstavbu
  • Úvěrem ze stavebního spoření – bez nutnosti zajištění nemovitosti.

Přefinancování stávajícího hypotečního úvěru

Pokud se bavíme o přefinancování stávajícího úvěru, bavíme se zde o poskytnutí nového hypotečního úvěru s dostatečným limitem pro realizaci celé stavby. Tento postup lze využít v případě, že hypotéka ještě nebyla čerpaná. Pokud je hypoteční úvěr již čerpaný, je postup pro přefinancování velice komplikovaný a ve většině případech nelze provést.

Důležitým faktorem pro získání nového úvěru bude stejně jako u starého Příjem žadatele a Odhad nemovitosti.

Jedná se o nový hypoteční úvěr s parametry, které jsou aktuálně na trhu k dispozici. To znamená, že žadatel musí počítat s novou úrokovou sazbou, která nemusí být výhodnější, než má klient u stávajícího hypotečního úvěru.

Další hypoteční úvěr

Pokud první hypotékou financujete například 70% zástavní hodnoty nemovitosti (odhadní ceny banky), je zde velká pravděpodobnost pro získání druhého hypotečního úvěru. Kdyby zástavní hodnota v době poskytnutí byla např. 90 %, banka bude provádět nový odhad kde může být zástavní hodnota vyšší než původní. Pokud by, ale nebyla dostatečná, bude banka požadovat další nemovitost do zástavy.

Jedná se také nový hypoteční úvěr s parametry, které jsou aktuálně na trhu k dispozici. To znamená, že žadatel musí počítat s novou úrokovou sazbou, která nemusí být výhodnější, než má klient u stávajícího hypotečního úvěru.

Úvěr ze stavebního spoření

Poslední vhodnou variantou na dofinancování rozpočtů v případě, že nelze použít žádná volná zástava jsou úvěry ze stavebního spoření. Lze tím pokrýt chybějící částku, o kterou se stavba prodražila. Nevýhoda je vyšší úroková sazba nezajištěného úvěru, ale i tak se mnohdy jedná o levnější variantu než dofinancovat jinou formou úvěru.

Řešíte podobnou situaci a hledáte způsob, jak nejvýhodněji dofinancovat stavbu? Rád Vám pomohu nalézt řešení vzniklé situace.

Pokud by Vás zajímalo více informací nebo Vám mohu v něčem poradit neváhejte mě kontaktovat.